Mit (t)együnk ha gyulladás van a szervezetünkben?
1. rész
Testünk egy rendkívül összetett rendszer, amely rutinszerűen uralja a napi folyamatokat, mint például az anyagcserét (emésztés, sejtosztódás, vérképzés), a pulzus és a légzés. Az összes testi funkció (homeosztázis) holisztikus egyensúlya a legfontosabb. Immunrendszerünk csak akkor ép, ha a szervezet fenntartja ezt a dinamikus egyensúlyt sejtszinten.
Ehhez az egyensúlyhoz elegendő tápanyagot kell biztosítania számára. Elegendő mikrotápanyag, például ásványi anyagok, vitaminok és nyomelemek segítségével szervezete minden sejtet elláthat, és minden funkciót biztosít.
Különösen a gyulladásgátló anyagok, mint például a másodlagos növényi anyagok (flavonoidok, karotinoidok és antocianinok) tesznek jót egészségünknek. Megvédenek minket a kórokozóktól és a káros környezeti tényezőktől.
Ha jól el van látva ezekkel az anyagokkal, egészségesnek és fittnek érzi magát, kiváló fizikai és szellemi teljesítményt érhet el, valamint mentálisan is kiegyensúlyozott és ellazult. A valóság azonban sokunk számára más: a civilizációs betegségek és a „krónikus” gyulladások még mindig növekvőben vannak. A magas zsír- és cukortartalmú élelmiszerek, valamint állati termékek, köztük a hús és tejtermékek túlzott fogyasztása befolyásolja a beleinkben a baktériumok megtelepedését, és azt tartósan megváltoztathatja.2)
De ez honnan jön? Milyen szerepe van ebben az étrendünknek és mely ételek segítenek igazán a gyulladások ellen?
A válaszok a következő fejezetekben lesznek:·
- hogyan alakul ki a gyulladás a szervezetben,
- milyen ételek váltanak ki gyakran gyulladást,
- hogy nézhet ki gyulladásellenes étkezési terv
- és miért lehet olyan hatékony a vegán étrend időszakos böjttel és kiegészítőkkel kombinálva a gyulladás megelőzésében.